DADA SALON

CEM ÖZÜDURU

CEM ÖZÜDURU

Song of Chaos

70×100 cm,

Fine Art baskı, 2014

Cem Özüduru

1987 yılında İstanbul’da doğdu. 2004 yılında Antalya Güzel Sanatlar Lisesi’nden birincilikle mezun oldu.

2005’de Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Resim Bölümüne girdi. 2006-2008 arası Rodeo Strip çizgi-roman dergisinde ve FHM’de kısa çizgi öyküleri yayınlandı. Altyazı, Antrakt Sinema Gazetesi gibi dergilerde sinema eleştirileri ve illüstrasyonları yayınlandı. Çektiği Bant adlı kısa filmle Antrakt Sinema Gazetesi, ‘En iyi Senaryo’ ödülünü aldı.

2009’da Zombistan adlı ilk çizgi-roman albümü Rodeo yayınları’ndan çıktı. 2010’da Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesinden mezun oldu.

2011’de korku hikayeleri antolojisi Zombie Bomb için çizdiği kısa hikayesi Amerika’da yayınlandı. Bu hikayenin orjinal sayfaları ile Angouleme çizgi roman müzesine kabul edilen ilk Türk çizgi-romancı oldu. Ortak yazarı olduğu tiyatro oyunları ‘Aşk Üçlemi’ ve ‘Eleman Aranıyor’ İstanbul genelinde çeşitli sahnelerde oynandı.

2012’de Totem adlı çizgi roman albümü için çizdiği kısa korku hikayesi Fransızca’ya çevrildi. Cezayir El-Bendir dergisinde yayınlandı. Böylece Suat Yalaz’dan bu yana Cezayir’de yayınlanan ilk Türk çizgi-romancı oldu.

2013’de ikinci çizgi-roman albümü Şafak Ayazı Rodeo yayınlarından çıktı. Aynı zamanda reklam ve uzun metraj sinema filmleri için storyboardlar çizmeye başladı.

2014’de Bülent Sağman’ın Büyücü Tekir adlı romanından uyarlanan Bir Zamanlar Sahalarda isimli üçüncü çizgi-roman albümünü çıkardı. ‘Harikalar Avlusu’ adlı tiyatro oyunu için tasarladığı afiş ile, Kültür A.Ş’nin düzenlediği 12. İstanbul Üniversiteler arası Tiyatro festivalinde ‘En iyi Afiş’ ödülünü aldı.

Baskın adlı uzun metraj korku filminde senarist, konsept artist ve storyboard artist olarak çalıştı.

2015’de çeşitli uzun metraj film senaryoları ve televizyon projelerinde çalıştı. Otlak çizgi-roman dergisinde kısa çizgi öyküleri yayınlanmaya başladı.

2016’da Perihan adlı senaryosuyla Köprüde Buluşmalar’dan büyük ödülü kazandı, ve Kültür bakanlığı desteği aldı.

Akşam Yemeği adlı kısa filmi İzmir Kısa Film festivalinde gösterildi.

Housewife adlı uzun metraj korku filminin yardımcı yazarlığını ve storyboardlarını yaptı.